Uzay

Asteroid Felaketini Önlemek Mümkün Mü?

5 ay Önce

Asteroid felaketi günümüzde popüler kültürün çok yakından ilgilendiği bir konudur. Geçmişte olduğu gibi bugünlerde de bir astreoid felaketinin yaşanması oldukça olasıdır. Peki bu astreoid felaketini önlemek mümkün müdür?

Asteroid felaketini önlemek için aslında kulağa hoş gelen bir sürü fikir vardır. Amerika’lıların 1998 yılında vizyona giren Armageddon ve Deep Impact filmlerinde aynı fikir işlenmişti. Bu filmlerin temaları benzerdi: Dünya’ya doğru hızla yaklaşan bir asteroidi durdurmak için Amerika’lılar bir çözüm arıyorlardı. Akıllarına ilk gelen fikir, asteroidin yüzeyine yüzlerce atom bombası atıp asteroidi parçalamaktı, fakat bu fikirin işe yaramayacağını biliyorlardı. Çünkü burada bahsettiğimiz şey milyarlarca ton ağırlığında ve 50.000km/h hızla ilerleyen bir asteroid. Böyle bir asteroide nükleer bomba atmanız sadece bir havai fişek gösterisinden ibarettir. Akıllarına gelen diğer fikir ise, asteroidin yüzeyine yüzlerce atom bombası indirmek, daha sonra da asteroidde kritik seviyede bir delik açıp içinde atom bombaları patlatmaktı ve böylece asteroidi paramparça edip dünyayı kurtarmaktı. Bu fikir filmde işe yaramaştı fakat gerçekte işler öyle yürümüyor. Asteroidler bilinenin aksine sadece kaya parçası değildir. İçlerinde donmuş su, gaz ve toz gibi materyaller vardır. Yani asteroidlere çamur topları dememiz daha doğru olur. Bu materyallerden oluşan bir cismin içinde ne kadar atom bombası patlatırsanız patlatın hiçbir işe yaratmayacaktır. Yani bir asteroidin içinde veya yüzeyinde atom bombası patlatmak bir çözüm değildir.

Günümüzde bu konuyla alakalı daha basit ama daha etkili çözümler üretiliyor. Bunlardan en dikkat çekicisi ise asteroide atom bombası yerine içi boya dolu füzeler gönderip yüzeyinde patlatmak. Size çok absürt gelebilir fakat oldukça etkili bir yöntemdir. Asteroidler donmuş sudan oluştuğu için yüzeyine parlak boyalar yaymak, güneşten gelen ışığın daha çok soğurulmasına ve asteroidi buharlaştırmasına sebep olur. Fakat bu yöntemin etkili olabilmesi için, dünyamıza çarpacak asteroidin çok çok önceden fark edilip müdahale edilmesi gerekir. Eğer asteroid Dünya’mıza 1 yıldan kısa bir süre içinde çarpacaksa bu yöntem hiçbir işe yaramaz.

Diğer bir yöntem ise, asteroide füzeler göndermek. Fakat bu füzelerin içinde atom bombası yerine iyon motorları bulunuyor. İyon motorlarını astreoidin üstüne kenetleyip çalıştırmak, asteroidin yörüngesini değiştirebilir. Fakat iyon motorları ilk çalışma anında çok bir etki yaratmayacak, çalıştıktan uzun bir süre sonra çok fazla itme etkisi yaratacak ve asteroidi yörüngeden çıkaracaktır. Ama dediğim gibi, bu müdahalelerin çok çok önceden yapılması gerekiyor.

Yani bir asteroid felaketini önlemek mümkün fakat bunun üzerinde çok çalışılması gerekiyor


Sosyal Medyada Paylaş


Yazar


İlginizi Çekebilir


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)


Scroll to Top