Bilgisayar Dünyası Mobil Oyunlar Video Oyunlar

Battle Royale Oyunlarının Tarihi

1 sene Önce


Battle Royale oyunları günümüzün en popüler oyun türünden birisidir. Neredeyse herkes tarafından biliniyor ve oynanıyor. Bu yazıda ise Battle Royale oyunlarının tarihine göz atacağız.

Battle Royale mantığını kısaca anlatmak gerekirse: büyük bir adada veya bir bölgede çok sayıda kişinin, en son bir kişi ya da grup kalana kadar birbirini öldürmesidir. Tarihi ise 1990’lara dayanmaktadır.

1996 Yılında Japon yazar Kojun Takami, Lord Of The Flies kitabından etkilenerek bir hikayeyi kaleme alıyor. Hikayenin konusu ise şöyle: Bir grup lise öğrencisi Japon Hükümeti tarafından bir adaya bırakılıyor ve en son bir kişi kalana kadar birbirlerini öldürmeye zorlanıyor. Hikaye 1999 yılında yayınlanıyor, Japonya ve çevresinde ciddi bir ilgi görüyor. Hemen ardından 2000 yılında sinemaya uyarlanıyor. Filmden sonra Counter Strike ve Unreal Tournament gibi oyunlar Last Man Standing modunu getiriyor ama pek fazla ilgi görmüyor.

2008 Yılında Suzann Collins “Hunger Games” adı altında 2 kitaplık bir seri yayınlıyor ve bu seri ciddi anlamda bir başarı elde ediyor. Başarının ardından Hollywood senaryoyu alıp 2012 yılında film olarak yayınlıyor. Tüm dünyayı kasıp kavuran bu filmin ana teması olan Battle Royale kısa süre içerisinde oyunlarda karşımıza çıkmaya başlıyor. Dünyanın ilk popüler Battle Royale modu Minecraft oyunu içerisinde Hunger Games adı altında yayınlandı ve 2012 yılı itibariyle Battle Royale modu tekrar bir diriliş yaşadı.

Bu mod çok beğenildi ve başka oyunlarda da kullanılmaya başlandı. Arma serisinde Dayz adı altında bir Battle Royale
modu yayınlandı, arkasından H1Z1 oyunuyla tam anlamıyla Battle Royale kavramı oluştu. H1Z1 Battle Royale modu çok başarılı olmuştu ve artık Battle Royale bir mod olmaktan çıkmalı, safkan bir oyun haline gelmeliydi. Bunun için 2017 yılını beklememiz gerekliydi. Şubat 2017’de dünyanın ilk safkan, tek Battle Royale oyunu
PLAYERUNKNOW’S BATTLEGROUNDS (PUBG) yayınlandı.
PUBG yayınlandığı andan itibaren inanılmaz bir ilgi gördü. Yayıncılar, profesyonel oyuncular, youtuberlar oynadıkları oyunları bırakıp PUBG oynamaya başladılar. Çok kısa bir süre içerisinde Battle Royale modu dünyanın en popüler online oyun tipi haline geldi.

Ardından bir sürü ünlü oyun çıkmaya başladı. 2017 yıllarının sonuna doğru şu anda dünyanın en popüler Battle Royale oyunu olan Fortnite yayınlandı. Bununla da kalmadı, başka oyunlar da gelmeye devam etti. Şu an dünyanın en popüler oyunlarından biri olan Apex: Legends yayınlandı. Eski oyunlar da Battle Royale modlarını getirdi; Counter Strike, Battlefield, Call of Duty gibi ünlü oyun serileri de Battle Royale fırtınasından nasibini aldı.

Peki Battle Royale oyunları neden bu kadar çok beğeniliyor?

Bunun sebeplerinden birisi oyunun tamamen özgür olmasıdır. Büyük bir haritada istediğiniz oyun stratejisini takip ederek tamamen özgür bir şekilde oynayabilmek Battle Royale oyunlarının sevilmesinin başlıca sebeplerinden birisi. Bir diğer sebep ise, bildiğimiz diğer oyunların aksine Battle Royale modunda bir kere öldüğünüz zaman bir daha canlanmamanız. Bu durum oyuncuların daha dikkatli, temkinli, sakin ve planlı oynamasına yol açıyor ve oyunu daha zevkli hâle getiriyor.

Battle Royale fırtınası ne zamana kadar sürecek? Başka oyun türleri çıkmayacak mı?

Tabii ki  bir süre sonra Battle Royale oyunlarının da pabucu dama atılacak, biri artık sıkılıp başka bir oyun fikriyle geldiği zaman bu sefer o oyun tipi çok popüler olacak ve herkes tarafından oynanacak. Dijital dünyanın kuralları böyledir; birisi ortaya bir fikir atar, o fikir tüketilebildiği kadar tüketilir. daha sonra başka birisi başka fikir sunar ve o fikir tüketilir. Bu kural hiç değişmez.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Görüşlerinizi ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.YazarBir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış.

Scroll to Top