Bilgisayar Dünyası Mobil Dünyası Sosyal Medya

Facebook’a 5 Milyar Dolarlık Rekor Ceza

10 ay Önce Ahmet Toprak

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Facebook’un gizlilik ve veri ihlali yapmasından dolayı şirketi 5 milyar dolar cezaya çarptırdı.

Londra merkezli Cambridge Analytica şirketinin toplam 87 milyon Facebook kullanıcısının verilerini usülsüz elde etmesi ve kullanmasından dolayı FTC’nin bu konu hakkındaki araştırması başlamıştı.

Ve olay ilerledikçe bu skandala yüz tanıma gibi diğer sorunlarda artı oldu.

Sosyal Medya devi hakkındaki karar, FTC tarafından bugüne kadar bir teknoloji şirketine verilen en yüksek ceza olarak kayıtlara geçti. Karar, ABD’de de teknoloji şirketlerinin denetimi ve şirket faaliyetlerinin şeffaflığına ilişkin tartışmaların olduğu bir dönemde verildi.

FTC başkanı Joe Simons, gizlilik ihlali hakkında şimdiye kadarki en yüksek cezayı vermeleri hakkında şunları söyledi:

“Facebook, dünya çapındaki milyarlarca kullanıcısına, kişisel bilgilerinin paylaşılma şeklini kontrol edebileceklerine söz vermesine rağmen, kullanıcıların tercihlerini baltaladı.”

Simons, cezanın Facebook’un gizlilik kültürünü değiştirip, ihlallerin devam etmesini engellemeyi amaçladığını da belirtti.

Şirket CEO’su  Mark Zuckerberg, karar sonrası Facebook hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda Federal Ticaret Komisyonu ile uzlaşmaya varıldığını ve tarihi ceza ödemeyi kabul ettiklerini duyurdu. Ceza sonrası atacakları adımlara da değinen Zuckerberg açıklamasında “Ürünlerimizi oluşturma ve şirketin yönetimi konusunda önemli yapısal değişiklikler yapacağız” ifadesini kullandı.

Bunun yanında Facebook, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile de, politika değişimleri ve 100 milyon dolarlık ceza içeren bir anlaşmaya varıldığını da duyurdu.

Komisyon ve Facebook arasında varılan uzlaşma aynı zamanda şirket CEO’su Mark Zuckerberg’in ileride yaşanacak benzer ihlal durumlarından kısmen sorumluluğu olabileceğine işaret ediyor. Buna göre Zuckerberg hakkında adli ya da cezai davalar açılması söz konusu olabilecek.

Sosyal canavarın sadece bu cezayı ödemesi yetmeyecek, CEO Mark Zuckerberg’in üzerinde kontrolünün bulunmadığı bağımsız bir “gizlilik kurulu” oluşturması da gerekecek.

Cezanın açıklanmasının ardından Facebook hisselerinde %1.2’lik düşüş yaşandı. 5 milyar dolar FTC açısından rekor düzeyde olsa da, Facebook’u sarsacak düzeyde değil. Aylık 2,3 milyar kullanıcısı bulunan firma 2018 yılında 55,8 milyar dolar gelir, 22,1 milyar dolar kar elde etmiş bulunuyor.


Sosyal Medyada Paylaş


Yazar

Ahmet Toprak

Kodlama teknoloji ve bilim ile yakından ilgili olan biri.Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış.

Scroll to Top