Psikoloji

Misophonia Hastalığı Nedir?

6 ay Önce

Seslerden aşırı derecede etkilenen psikolojik bir rahatsızlık olarak tanımlanan bu hastalık her 10 kişiden 2 sinde görülmektedir. Çiğneme, tıkırtı, tiz ve tekrar eden sesler hatta nefes almayla bile tetiklenen bir hastalık olması çoğu kişiye inandırıcı gelmeyebilir ama bu hastalığa sahip kişilerin bebek seslerine bile tahammülü olmadığı belirtiliyor. Geçmişte de var olmasına rağmen 2001 yılında Jastreboff isimli bir bilim adamı tarafından isimlendirilmiştir.

Nedeni tam olarak bilinmiyor ve nörolojik, psikolojik bir hastalık olarak görülüyor beynin frontal lobundaki farklılıklardan oluştuğu düşünülüyor.

Belirtileri
-Özellikle uyku esnasında sesler nedeni ile uyanma
-Yemek yerken çevrede bulunan tüm seslere karşı aşırı duyarlılık ve ardından iştahın kesilmesi
-Tiz, ritmik seslere karşı duyarlılık, nefret
-Sosyallikten uzak durmak ve yalnız kalma isteği.

Tedavisi bulunmuyor ama ses hassasiyetini kontrol etmek mümkün. Terapist ile görüşmek, kulaklık veya kulak tıpası kullanmak, meditasyon yapmak, tetikleyici seslerden uzak durmaya çalışmak, çevredeki insanlara bu sorunundan açıkça bahsetmek ve buna göre davranmalarını istemek hastalıkla baş etmekte önemli derecede işe yarar şeyler.

Çevrenizde Misophonia hastalığı olan insanlara yardımcı olun ve buna göre yaşamalarını yadırgamayın diyerek ufak bir not bırakmış olayım…


Sosyal Medyada Paylaş


Yazar


İlginizi Çekebilir


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış.

Scroll to Top