Teknoloji

Yapay Zekalar Kendi Dilini Oluşturacak?

5 ay Önce Ahmet Toprak

Dilbilim enstitüsü’nün doktora adayı Sarvar Shirinov yaptığı açıklamalara göre Yapay zekalar zamanla kendi dilini olusturacak ve dünyada bu dil kabul görecek.

Hızla değişen dünyamızın, modern düşüncenin, entelektüel bilgimizin, nanoteknolojik yeniliklerin bizi değişim ve dönüşüm zamanına soktuğunu söyledi. Modern dünya zaten gerçek fikirler, gerçek fikirler ve felsefe ile yaşıyor. İnsanlar özgürce yaşamak ve iyimser olmak istiyor. Onların edebiyatı, sanatı ve kültürü de kederden uzaklaşma görevini yerine getirmeye çalışır. Zamana ayak uydurmak isteyen yaratıcı bir insan, sağlam felsefi düşünceye ve yüksek bir entelektüel seviyeye sahip olmalıdır. Ancak, toplumun büyük bir kısmı bu değişimleri ve bilimsel ve teknik yenilikleri karşılayamamaktadır. Çünkü değişiklikler o kadar hızlıdır ki, her beş buçuk yılda bir teknolojik kanyon ortaya çıkar. Ancak insan ırkı bu yeniliklere hazır olmadığında, bu gelişimin bir parçası olmadığı zaman büyük bir problem haline gelir. Bu nedenle, bir insan düşünce ve fikrinde sürekli olarak yenilenmeli ve “yenilenmelidir”.

Araştırmacıya göre, dünya, mantıksal, rasyonel düşünme temelinde keşif etme arzusuyla yükseliyor. Yapay zeka sistemleri, nükleer fizik, nanoteknoloji, biyometri, bilgi teknolojisi, matematiksel modelleme, moleküler biyoloji, gen mühendisliği, biyomedikal ve beşeri ve sosyal bilimlerde yüksek dinamik gelişimsel ve uygulamalı araştırma. Yapay zeka hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu. Teknoloji yapay yapay zeka ile sürekli gelişiyor. Siber teknoloji devrimi dalgası, insanın mekanik bir cihazla birleştirme eğilimini ortaya çıkardı – bir cyborg yarattı (İngilizce’deki sibernetcorganizm kelimesinin kısaltılmış bir formundan oluşuyordu. Neil Harbisson ilk resmi Siborg’du). Gen modifikasyonu için yeni teknolojiler yaratıldı: CRISPR / Cas9. Yani, bir kişi artık bir DNA’nın esiri değildir.

Shirinov ayrıca, bu değişikliklerin veya diğer değişikliklerin dili bir iletişim aracı olarak etkileyeceğini belirtti. Bu değişikliklerin yapay zekanın iletişim dili olacağını gösterdiğini söyledi. Bunun ilk kıvılcımları zaten mevcut. Facebook’un yapay zeka tabanlı sohbet botları kendi dillerini yarattı ve konuştu. Böylece, FAIR araştırmacılarının yarattığı sohbet botlarının (Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı / Facebook AI Araştırmaları) kendi dillerini yarattıktan sonra, bu program kapatıldı. FAIR’da çalışan bilim adamları, yapay zeka sopalarının bunu nasıl yaptıkları hakkında henüz özel bir bilgiye sahip değiller. Ama yapay zekanın ne hakkında konuştuğunu biliyorlar. Yapay zeka fikri daha hızlı ifade etmek için hesaplanır. Facebook Facebook çizmeleri daha önce İngilizce olmasına rağmen, daha sonra anlık iletişim için yeni bir dil yarattılar. Yapay zekanın dili, doğal diline kıyasla sözdizimsel yapısı ile sadeleştirilecektir. Başka bir deyişle, karmaşık yapıcı cümleler göz ardı edilmeyecektir. İstihbarat o kadar güçlü olacak ki “alfabenin bir işareti yeterli olacaktır.”

Yapay zekanın kendi aralarında oluşturduğu iletişim dili sonunda doğal dili tamamlayan küresel bir dil olacak. Genel olarak, insan zekasının gelişimi, fikirlerin ve fikirlerin doğal dil olmadan anlaşılabileceğini göstermektedir. Başka bir deyişle, gelecekte doğal dile ihtiyaç duyulmayacak. İletişim modelinin değişmesinden sonra (dinleme ve konuşma, okuma ve yazma), doğal dil tarihe geçecek ve bilgi alışverişi beyinle doğrudan iletişim yoluyla gerçekleşecekYazar

Ahmet Toprak

Kodlama teknoloji ve bilim ile yakından ilgili olan biri.Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış.

Scroll to Top